Media Smart Citizens of the Future

Pet učenika i dvije nastavnice Srednje škole Ban Josip Jelačić iz Zaprešića prisustvovali su na mobilnosti u Italiji u sklopu Erasmus+ KA229 projekt “Media Smart Citizens of the Future” .

U razdoblju od 3. do 7. listopada 2022. Institut za visoko školovanje IIS Acciaiuoli- Einaudi u Ortoni u Italiji bio je domaćin još jedne mobilnosti u sklopu Erasmus +  KA229 projekta “Media Smart Citizens of the Future”. Uz Italiju, Litvu, Portugal i Tursku, hrvatsku delegaciju predstavljalo je pet učenika naše škole: Isabela Franolić, Magdalena Tuđa, Ivon Kopeti, Stipe Vrdoljak , Toni Pajić te dvije nastavnice: Zdravka Kramarić i Matea Pili Malec.

Za neke on njih prvi let avionom do Rima činio je novo nezaboravno iskustvo. Nakon aviona vlakom smo putovali u Pescaru gdje smo bili smješteni ostatak tjedna i odakle smo svako jutro putovali u susjedni gradić Ortonu. Prvog smo dana upoznali ostale učenike i nastavnike te je svatko predstavio zemlju iz koje dolazi. Domaćini su nas nakon toga proveli po svojoj školi što je za nas bilo vrlo zanimljivo jer se radi o vrsti pomorske škole u kojoj smo mogli isprobati simuliranu vožnju brodom prilikom teških vremenskih uvjeta, odslušati interesantno predavanje o zvijezdama jer škola ima svoj vlastiti planetarij, promatrati razne organizme pod mikroskopom, bojati plamen u učionici za kemiju te naučiti mnogo o nautici i nautičkoj logistici. U lokalnom restoranu isprobani razni talijanski specijaliteti pružili su nam potpuni doživljaj Italije. Popodne smo proveli u obilasku Ortone i njezinih najznačajnijih znamenitosti, posjetili gradsku vijećnicu gdje nas je primio gradonačelnik. Drugi je dan prošao u znaku slike “Svetog Lica “(Holy face) u svetištu Presvetog u Monoppellu. Učenici su u grupama istraživali narodnu priču kroz povijesne činjenice i dokaze, javno predstavljali svoje istraživanje kroz metodu istina/ laž te se autobusom uputili u samo svetište kako bi sliku vidjeli uživo nakon čega je uslijedio okrugli stol. Treći dan smo se uputili na radionice u Media museum gdje su nas dočekali poznavatelji filmske industrije od kojih smo mnogo naučili. Poslijepodne su učenici u dvije grupe razgledavali neke od najvažnijih lokacija u Pescari. Predzadnji smo dan ostali u konferencijskoj dvorani hotela gdje su učenici imali radionice na temu “ Beyond True and False: Fake News War”. Navečer tradicionalna talijanska večera pripremljena od strane domaćina te podjela certifikata. Petak smo proveli u Vječnom gradu. Vatikan, Kolosej, Španjolske stube i Panteon samo su neke od bezbroj mnogih svjetski poznatih lokacija u Rimu. Subota je bio dan za rastanak. Puni dojmova, novih prijateljstava, iskustva, znanja, međukulturalne komunikacije i predivnih gradova bacili smo novčić u Fontanu di Trevi i poželjeli znate već što, vratiti se opet.

Objavio : admin, 17.10.2022 10:49