Europa u SŠBJJ i SŠBJJ u Europi

Srednja škola Ban Josip Jelačić prepoznata je na lokalnoj i nacionalnoj razini po uspjesima učenika u natjecanjima znanja, rezultatima državne mature, po broju nastavnika koji su napredovali u zvanja mentora, savjetnika i izvrsnih savjetnika te po broju nastavnika koji su izabrani kao najuspješniji već tri godine za redom u državi u skladu s Pravilnikom MZOa. Posebnost škole su i bogate izvannastavne aktivnosti, fakultativni programi i projekti koje škola provodi u suradnji s udrugama, organizacijama te drugim školama. Zbog angažiranosti i redovitog provođenja uspješnih interdisciplinarnih eTwinning projekata označenih Nacionalnim i Europskim oznakama kvalitete, ali i državnom nagradom COMET, škola nosi kontinuirano titulu eTwinning škole od 2019 godine do danas.

Zbog brojnih i raznolikih aktivnosti koje škola provodi, prepoznati smo kao aktivni sudionici europskog obrazovnog prostora, a od ove školske godine Srednja škola Ban Josip Jelačić nositelj je Erasmus+ akreditacije u području odgoja i općeg obrazovanja u razdoblju od 2022. do 2027. godine. To nam omogućava stalan pristup financijskim sredstvima EU, ali i priliku za razvoj kroz fleksibilniju provedbu projekata i rad na postizanju ciljeva ustanove. Osim već uhodanih aktivnosti u sklopu Erasmus+ programa, odlazaka na strukturirani tečajeve i praćenje rada za nastavnike, te mobilnosti za učenike i nastavnike unutar partnerskih projekta, okušat ćemo se i u novim aktivnostima poput primanja nastavnog osoblja koje se osposobljava i pripremni posjeti u svrhu planiranja buduće suradnje.

Kroz aktivnosti u sklopu Erasmus projekta KA1 i KA2 razvili smo partnersku mrežu europskih škola s kojima surađujemo već godinama u različitim oblicima, a proljetos našu je srednju školu, kontaktirala i Agencija za obrazovanje iz Danske koja je posebno iskazala interes za naše iskustvo u projeknoj nastavi te uputila upit za ugošćivanjem tima danskih nastavnika koji bi u obliku aktivnosti „job-shadowinga“ (praćenje rada) boravili tjedan dana u našoj školi te u međusobnoj suradnji zajedno s našim nastavnicima usavršavali svoje kompetencije. U razdoblju od 12. do 16. rujna 2022. u SŠBJJ boravit će sedam nastavnika te zamjenica ravnateljice iz srednje škole iz grada Aalborga. Program koji im je pripremio Erasmus tim SŠBJJ uključuje promatranje nastave, upoznavanje s našim uspješno provedenim eTwinning i Erasmus projektima, panel diskusije o razlikama i sličnostima u obrazovnim sustavima, metodičkim i predagoškim pristupima, a za sve nastavnike zaprešićke srednje škole bit će organizirano stručno usavršavanje Danski obrazovni sustav, koje će održati naši gosti. Zadnji dan bit će posvećen planiranju uzvratnog posjeta grupe nastavnika iz SŠBJJ njihovoj škole te započinjanje novih zajedničkih projekata s učenicima.

Internacionalizacija škole vidljiva je i u drugim segmentima i upitima koji stižu vodstvu naše škole i Erasmus timu. Tako nam početkom listopada u školu na grupnu mobilnost trebaju stići dvije grupe učenika u pratnji svojih nastavnika: 12 učenika iz Latvije (Madliena secondary school) i 7 učenika iz Italije (Liceo Galileo Galilei). Vezano uz to sljedeći tjedan nastavnica Maria Lavagnini stiže nam u pripremni posjet, prvi u našoj školi.

U školskom kalendaru zaprešićke srednje škole gotovo svaki tjedan događaju se neke aktivnosti međunarodnog karaktera: dolasci nastavnika i učenika iz europskih škola, odlazak grupa naših nastavnika i učenika na mobilnosti diljem Europe ili odlasci naših nastavnika na stručna usavršavanja. Sve ove aktivnosti odvijaju se u sklopu Erasmus+ Akreditacije te Erasmus+ i eTwinning projekata u kojima naša škola sudjeluje: KA220 STEM&GAMES, KA220 T.O.O.L.S., KA220 MSet, KA229 STEAM & Robotics, KA229 Media Smart Citizens of Future, Branding between borders.

Erasmus koordinatorice: Helga Kraljik i Željka Winkler

Objavio : admin, 10.09.2022 20:42