Mobilnost u Litvu u sklopu projekta STEAM and Robotic: a new learning approach

U sklopu ERASMUS+ projekta STEAM and Robotic: a new learning approach održana je mobilnost u gradu Joniškis u Litvi od 2. svibnja do 6.svibnja. U mobilnosti su sudjelovali učenici Lana Miloš, Lana Sluga, Melita Draganić, Lovro Sabljak, Roko Filipčić i Nino Goran Tosenberger u pratnji profesorica Sunčice Tokić i Antonie Pocrnić.

Dan polaska i dolaska u Joniškus je bila nedjelja. Učenici su bili smješteni kod učenika domaćina dok su nastavnici bili smješteni u hotelu. Već isti dan smo imali organiziranu večeru za sve zemlje partnere u projektu kao znak dobrodošlice.

Ponedjeljak je započeo svečanom ceremonijom nakon čega su učenici prisustvovali radionicama Ice-breaking games (za međusobno upoznavanje), 3D modeliranje i Moderna matematika. Za to vrijeme nastavnici su obišli školu koja nas je oduševila i imali sastanak na kojem su dogovarali sljedeću mobilnost. Nakon sastanka nastavnici su imali predavanje koje su održali nastavnica geografije i nastavnik informatike gdje su nas upoznali sa svojim načinom upotrebe IT-a u nastavi geografije. Uz to, pokazali su nam i druge zanimljive i inovativne metode te alate, a posebno nas je oduševila kolekcija pijeska s plaža iz cijelog svijeta. U mnogobrojnoj kolekciji uspjeli smo pronaći i bočicu s pijeskom iz Hrvatske. Nakon ručka učenici su održali prezentacije u kojima su predstavili svoje škole. Nakon prezentacija uslijedila je šetnja po Joniškisu, a za nastavnike i posjet lokalnoj općini gdje smo s dogradonačelnicom razgovarali o projektu.

U utorak ujutro održane su radionice iz robotike i prirodnih znanosti za učenike dok su nastavnici prisustvovali nastavnim satima iz Engleskog jezika u razredu gdje su imali priliku vidjeti kako izgleda njihov nastavni proces te su sudjelovali u istome. Uslijedila je prezentacija web stranice projekta koju je napravila i prezentirala Sunčica Tokić. Nakon ručka svi su otišli na izlet u grad Šiauliai gdje su posjetili STEAM centar. Učenici su sudjelovali na dvije radionice: jednoj s robotima, a na drugoj su rezali kristale i promatrali ih mikroskopom.

Srijeda je bila rezervirana za putovanje u glavni grad Litve Vilnius. Prvo smo posjetili tehnički muzej na tri kata koji ima i odličnu interaktivnu igraonicu. Nakon ručka u restoranu Fortas, uputili smo se u trosatno razgledavanje grada s vodičem. Vidjeli smo stari grad, muzeje, znamenitosti, skrivena dvorišta te kraljicu na kraju, katedralu Baziliku. Kako bi se oporavili od silnog hodanja morali smo otići u shopping centar Akropolis gdje smo dva sata kupovali između ostalog i suvenire. Iako je vožnja do Vilniusa u jednom smjeru trajala preko 3 sata te smo se u Joniškis vratili oko ponoći, definitivno se isplatilo!

Četvrtak je također započeo zanimljivim radionicama. Dok su se učenici bavili modernom matematikom i 3D modeliranjem, nastavnici su prisustvovali internacionalnoj konferenciji na kojoj su sve zemlje partneri održale predavanje na temu STEAM-a i IT-a. Nakon ručka svi smo se uputili u močvaru koja okružuje jezero Miknaičiu. Zanimljivo je to da je ovo jedino prirodno jezero u cijelom okrugu. Nastavnica geografije nas je provela stazom dugom 7km dok su u isto vrijeme nastavnici i učenici domaćini na izletištu Žagares pripremali za sve piknik na kojem smo imali prilike probati domaću hranu proizvedenu u Joniškisu. Nakon jela i zabave krenuli smo u Joniškus gdje smo ostatak večeri bili slobodni.

Zadnji dan mobilnosti u Litvi započeli smo učeničkim prezentacijama o proteklom tjednu gdje smo se dobro nasmijali nakon čega je bila podjela certifikata. Ručali smo u školi, a zatim otišli u muzej košarke gdje smo vidjeli slike i privatne stvari i naših najpoznatijih košarkaša. Navečer su nastavnici i učenici skupa imali oproštajnu zabavu, a mi smo u rane jutarnje sate krenuli prema aerodromu u Rigi. Rastanak je bio težak, posebno za učenike koji su se u suzama oprostili sa svojim prijateljima.

I učenici i nastavnici su se vratili oduševljeni ovim malim gradićem te gostoprimstvom domaćina.

Objavio : admin, 09.05.2022 21:27