ACES program

U sklopu ACES-ovog programa međunarodne suradnje škola, prošlog smo tjedna (od 13. do 16. veljače) ugostili učenike i nastavnike iz Austrije i Rumunjske. Gosti su pristizali u ponedjeljak navečer i otputovali u četvrtak, dok su utorak i srijeda obilovali događanjima.

Utorak (14.2.) je bio dan predstavljanja cjelokupne suradnje kao i potprojekata. Austrijski partneri su nam demonstrirali primjenu moderne tehnologije u radu sa starijim osobama kao i pomoć djeci Kosova koja su u Austriji boravila radi težih medicinskih zahvata za što kod kuće nisu imali dovoljno uvjeta. Austrijski su srednjoškolci pritom pomagali toj djeci da lakše prevladaju razdvojenost od obitelji. Za to je vrijeme druga skupina učenika i nastavnika bila u obilasku dvorca Lužnica. Nakon ručka u školi (posebna zahvala našim ugostiteljima i nastavnicima Dunji Vukelji, Antoniji Špeljak i Borisu Lovrešku), poslijepodne istoga dana svi smo se uputili u interaktivni Muzej neandertalaca u Krapini odakle smo izašli bogatiji za niz spoznaja ne samo o njihovom životu već i o razvoju svemira te života na Zemlji.

Srijeda (15.2.) je protekla u zanimljivom obilasku Zagreba i njegovih znamenitosti kroz Zagreb city safari. Podijeljeni u mješovite skupine, srednjoškolci su obilazili Zagreb uz zabavne i poučne „zadatke“ koje su pritom rješavali. Dokaz da su uspješno obavili sve zadatke je bio i taj da smo se svi našli u restoranu „Stari fijaker“ na ručku. Kako šećer dolazi na kraju, večer toga dana bila je rezervirana za ples uz karaoke u baru Laganini u Zaprešiću. Zabavom i druženjem uz pjesmu svi su bili zadovoljni – i gosti koje je drugi dan čekao put kući kao i domaćini koji su drugi dan morali u školu.

Moramo ovdje istaknuti i posebnu zahvalu našim učenicima (i njihovim obiteljima) koji su nesebično udomili goste i brinuli za njih tijekom boravka u Zaprešiću pa ćemo ih i poimence spomenuti: Marin Tučić (2.a), Dorijan Šimunčić (2.b), Matija Hruševar (2.d), Nikolina Tomić (2.d), Mirna Brdovčak (3.a), Sanja Ursula Herega (3.b), Kristina Kovačec (3.c), Dora Knafelj (3.c), Emma Teur (3.c), Rebeka Šinko (3.d), Antonija Kovačić (3.d) i Nikola Markotić (4.e). Bez njih ovaj susret ne bi bio moguć.

Ukoliko se prikupi dovoljno sredstava, dio naših učenika i nastavnika otputovat će početkom ožujka u Rumunjsku na treći Project Meeting. Želimo im uspjeh i sretan put, a dojmove ćemo nakon povratka podijeliti i na ovim stranicama.

Nastavnički projektni tim: Željka Winkler, Helga Kraljik, Mirna Franc, Miroslav Miljković

Objavio : pticar, 23.02.2012 23:26