Erasmus+ Akreditacija: Učenici iz Granade i Ogre s učenicima SŠ Ban Josip Jelačić u Zaprešiću

Učenici iz Granade u Španjolskoj i grada Ogre u Latviji, sudjelovali su u učeničkoj mobilnosti u sklopu programa Erasmus+ Akreditacija, koja je organizirana u suradnji s našom školom, SŠ Ban Josip Jelačić u Zaprešiću. Ova inspirativna razmjena trajala je 6 dana, tijekom kojih su učenici imali priliku istraživati i upoznavati raznolikosti kultura, jezika i obrazovnih sustava.

Jedan od ključnih aspekata ove mobilnosti bilo je sudjelovanje učenika u nastavi različitih predmeta kako bi stekli uvid u hrvatski obrazovni sustav. Učenici su pratili nastavu iz povijesti, njemačkog, hrvatskog, ekonomije, matematike, geografije i engleskog jezika. Ovo iskustvo pružilo im je dragocjen uvid u različite pristupe učenju i nastavi diljem Europe.

Uz redovitu nastavu, učenici su sudjelovali i u neformalnom učenju, u aktivnostima koje su im omogućile dublje upoznavanje s hrvatskom kulturom i poviješću. Primjerice, jedno poslijepodne hrvatski su učenici organizirali turističko vođenje na Novim dvorima, povijesnom zdanju koje ima važnu ulogu u kulturnom naslijeđu Zaprešića. Također, učenici su posjetili Plitvička jezera, gdje su se, kroz neformalno učenje, upustili u temu održivosti, razumijevajući važnost zaštite okoliša.

Terenska nastava također je obogatila njihovo iskustvo. U posjetu Zagrebu, učenici su sudjelovali u city rally-u zajedno s hrvatskim vršnjacima, istražujući grad i posjećujući Muzej iluzija, što im je pružilo zabavnu i edukativnu perspektivu. U Samoboru, osim razgledavanja grada, učenici su imali priliku naučiti o njegovoj bogatoj povijesti.

Osim toga, učenici su sudjelovali u različitim radionicama koje su im omogućile razvijanje kreativnosti i suradnje. Radionice su uključivale izradu tradicionalnih licitarskih srca u Samoboru, stvaranje memova kroz radionicu "Adventures in Motion: Student Tales Unleashed!", kao i sudjelovanje u debatama na teme poput domaće zadaće, umjetne inteligencije, tjelesne aktivnosti u školi, video igrica i brze hrane u sklopu radionice Knowledge Cafes.

Osim učenicima, SŠ Ban Josip Jelačić bila je domaćin i nastavnici  iz Granade u sklopu job shadowing aktivnosti. Uz posjete nastavi povijesti, engleskog, etike, ekonomije, hrvatskog, politike i gospodarstva, višejezičnoj radionici, nastavnica je sudjelovala i u neformalnom učenju na Plitvičkim jezerima i u Samoboru i Zagrebu. Također su bili organizirani okrugli stolovi na temu usporedbe obrazovnih sustava, vrednovanja te za dogovore vezane uz buduću suradnju kao i sastanak s ravnateljem.

Erasmus+ Akreditacija pružila je učenicima iz Granade i Ogre  kao i nastavnici nezaboravno iskustvo susreta s novim kulturama, jezicima i obrazovnim praksama. Kroz suradnju s Srednjom školom Ban Josip Jelačić u Zaprešiću, ova mobilnost promovirala je međukulturalno razumijevanje, suradnju i razmjenu znanja, osnažujući mlade da postanu globalno osviješteni građani.

Objavio : admin, 25.04.2024 11:26