AKTIVAN POČETAK UČENIČKE ZADRUGE BAN

Početak školske godine 2023./2024. počeo  je vrlo aktivno za Učeničku zadrugu Ban Srednje škole Ban Josip Jelačić iz Zaprešića.

Rujan 2023. godine bio je rezerviran za grad Poreč i 35. državnu smotru učeničkih zadruga Republike Hrvatske na koju smo se plasirali kao jedna od zadruga koja je predstavljala Zagrebačku županiju. Od 700 zadruga Lijepe Naše na Smotri je sudjelovalo 60 te je odabrano 7 proizvoda kao najboljih u državi. Među njima se, drugu godinu zaredom, našla i naša zadruga Ban. Ovoga puta sa svojim keramičkim nakitom u originalnoj ambalaži, a sve je proizvedeno u našim školskim, tj. zadružnim sekcijama, tj. Keramičkoj sekciji i Sekciji za inovacije. Bili smo jako ponosni na učenice gimnazijskog smjera četvrtog razreda koje su gotovo sve to izradile te nas predstavile.

Mjesec listopad donio je mnoštvo sajmova pa smo se 7. i 8.  listopada predstavili novim proizvodima na FunBanFestu u Novim dvorima Jelačićevim u Zaprešiću. Poigrali smo se našom baštinom i na keramiku prenijeli nekoliko zaprešićkih motiva: rozetu s kapelice sv. Stjepana na Novim dvorima, zgradu Muzeja Matija Skurjeni i grb grada Zaprešića. Prezentirali smo ih kao suvenire Grada izrađene u keramici.

Na Međunarodni dan djevojčica, 11. listopada, predstavili smo se u Ivanić-Gradu na 10. Danu učeničkih zadruga.  Bio je to susret svih zadruga Zagrebačke županije koja je ujedno bila i pokrovitelj tog događanja. Predstavile su nas učenice 4. razreda ekonomskog smjera sa svojim profesoricama te ujedno voditeljicama naših Sekcija za promociju i računovodstvo.

Na poziv Hrvatskog saveza učeničkog zadrugarstva ponosno smo predstavili naše proizvode iz serije "Kinč nije kič" na 21. međunarodnoj izložbi inovacija ARCA 2023. u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu. Naše učenice ispričale su našu školsku zadružnu priču, a u pratnji su bile voditeljice Sekcije za keramiku i Sekcije za humanitarni rad. Bilo je to za nas novo, dugačije i posebno iskustvo. Na kraju nas je sve učinila ponosnim interpretacija kinča na inovativan način jer je osvojila zlatnu medalju!

Udruženje obrtnika grada Zaprešića podržalo je naša strukovna zanimanja te smo dobili poziv za sudjelovanje na 23. sajmu gospodarstva na međunarodnoj razini koji se održao 13. 14. i 15. listopada u našoj školskoj dvorani. Naše učenice 2. razreda smjera frizer/ kozmetičar i njihove mentorice i voditeljice Sekcije za osobne usluge uspješno su odradile pokaznu radionicu pod nazivom "Dođite na uljepšavanje!" te tako pokazale umijeće izrade pletenica i uređivanja noktiju. Na samom sajmu moglo se naći i noviteta jer smo Sekciji za izradu sapuna dodali i izradu svijeća pa su učenici uz mentorstvo voditeljice iste sekcije izradili zanimljiv proizvod s prirodnim mirisima i lijepim pakiranjem, a sami su se proizvodi mogli kupiti na našem štandu.

Krajem listopada bili smo u Mariji Gorici gdje smo 21. i 22. listopada sudjelovali na već tradicionalnoj Štrudlijadi, štruklijadi i kestenijadi. Tu su učenice gimnazijskog te ekonomskog smjera prezentirale i prodavale sve naše proizvode. Bila je to prva prilika za naše učenice prvog razreda ekonomskog smjera da se pridruže zadružnim aktivnostima naše Učeničke zadruge Ban.

Zvonimira Špoljar

Objavio : admin, 11.11.2023 00:05