Akreditacija Erasmus+ 2022./23. – aktivnost učeničke mobilnosti

U sklopu Akreditacije Erasmus+ grupa učenika Srednje škole Ban Josip Jelačić putovala je u Norvešku u pratnji profesorice Suzane Ban. Učenici drugih razreda naše škole uključeni u eTwinning projekt „Clash of Human Rights“ u razdoblju od 12. do 19. ožujka 2023. godine, posjetili su srednju školu Greaker iz Fredrikstada, u Norveškoj. Aktivnosti su počele suradnjom na eTwinning platformi, a prvi susret partnera dogodio se u veljači u našoj školi, kad smo bili domaćini te gostima pripremili zajedničke aktivnostivi vezane uz projektnu temu ljudskih prava te različitite kulturne i zabavne aktivnosti. Učenici su bili smješteni u kućama naših učenika, tzv. homestay. Uzvratni susret u Norveškoj je imao istu strukturu. Učenici su bili smješteni u obiteljima, a preko dana aktivnosti su bile organizirane u školi i u obliku terenske nastave. Posjetom nastavi i sudjelovanjem u radionicama u školi i izvan škole te boravkom u norveškim obiteljima, učenici su unaprijeđivali svoje kompetencije u skladu s ciljevima Akreditacije i mobilnosti: razvijali su svoje transverzalne vještine, bili uključeni u inovativne metode poučavanja, razvijali svoje kompetencije komunikacije na engleskom jeziku, a glavni cilj im je bio obrazovanje za okolišnu održivost i aktivno i odgovorno sudjelovanje u demokratskom životu.

Tijekom cijelog tjedna učenici su se bavili temom ljudskih prava, pravednosti i kažnjavanja, uspoređivali su kaznene sustave, imali radionicu s organizacijom Amnesty Interntional na kojoj su učili o seksualnim pravima i odgovornom ponašanju u vezama. U međunarodnim timovima su istraživačkim uspoređivali pravne sustave Norveške i Hrvatske te su raspravljali o učinkovitosti i smislu pojedinih odredbi.

Učenici su posjetili i različite lokacije u Fredrikstadu, uključujući staru gradsku jezgru te knjižnicu gdje su imali organiziranu radionicu o ljudskim pravima i govoru mržnje te granicama slobode govora. Grad su obilazili brodićem na električnu energiju (ferry) koji je samo jedan od primjera kako se u Norveškoj provode „zelene politike“. Naime, budući da je prometovanje brodom besplatno, stanovnici parkiraju svoja vozila na ulazu u grad te koriste brodove, a gradski centar je gotovo oslobođen automobilskog prometa.

Jedan dan je bila organizirana terenska nastava u Oslu, gdje su učenici posjetili 22nd of July Center, memorijalni centar posvećen terorističkom napadu na otoku Utoy-i gdje je poginulo sedamdesetak mladih osoba. Tamo je također bila organizirana radionica gdje su učenici artikulirali svoja promišljanja o granicama demokracije. U popodnevnim satima su u posjetili Prirodoslovni i Nacionalni muzej, kraljevsku palaču, Frogner Park i impresivnu gradsku knjižnicu.

Učenici su se imali priliku upoznati se s norveškom tradicijom planinarenja uz organizirani ručak uz vatricu. Uz sve to, čak su imali priliku uočiti prirodni fenomen Auroru Borealis odnosno polarna svijetla. Kroz ovaj projekt učenici su mogli na interesantan način i iz prve ruke naučiti mnogo toga ne samo o demokraciji i ljudskim pravima već i o Norveškoj, a pri tome su sa svojim Norveškim domaćinima sklopili prava prijateljstva.

Objavio : admin, 29.03.2023 10:58