Zadnja mobilnost Erasmus+ KA229 projekta HEY u Grčkoj

U periodu od 2. svibnja do 7. svibnja 2022. u Grčkoj, na otoku Rodosu, održala se posljednja mobilnost u sklopu Erasmus+ KA229 projekta „History and its effects on today's youth“. Na mobilnosti su sudjelovali učenici: Mihael Vranar, Hrvoje Belinić, Natalija Štoos, Anotnia Pek, Marija Bogović i Nika Smolar pod vodstvom nastavnica Helge Kraljik, Željke Winkler te ravnatelja dr.sc. Alana Labusa.

Tema mobilnosti je bila „Crossroads of history – a multicultural mosaic“, a u realizaiciji ishoda sudjelovali su učenici i nastavnici kako škole domaćina, tako i svi partneri. Prije odlaska na mobilnost učenici iz svake države dobili su zadatak istražiti određeno razdoblje iz povijesti Rodosa te pripremiti prezentaciju, a nastavnici su održali radiconice o multikulturalnoj dimenziji jezika svoje zemlje. Također, nastavnici iz partnerskih zemalja su sumirali prethodne mobilnosti kako bi svi učenici imali širu sliku o projektnim koracima tijekom ove tri godine. Program je bilo vrlo interaktivan te je svatko dao svoj doprinos kvaliteti aktivnosti.

Prvi dan bio je posvećen vanučioničkoj nastavi te proučavanju povijesti Rodosa u Starom gradu te Arheološkom muzeju i posjetu Grand Master Palace, sjedištu križara iz reda Ivanovaca. Drugi dan je bio organiziran u školi te su učenici imali radionice gdje su se upoznali s metodom „proširene stvarnosti“ i u grupama rješavali probleme s interdisciplinarnom tematikom. Za to vrijeme su nastavnici imali predavanja o kurikulumu povijesti u Grčkoj te o konceptu muzeja kao mjesta učenja kroz povijesti. Nakon toga organiziran je okrugli stol s diskusijom i primjerima iz ostalih zemalja o poučavanju povijesti. Poslijepodne smo proveli u istraživanju Rodosa i uživanju u grčkoj hrani. Treći dan su učenici u nacionalnim timovima predstavili rezultate svojih istraživanja o povijesti Rodosa, a nastavnici su održali internacionalnoj skupini učenika radionice o multikulturalnoj dimenziji jezika zemalja iz kojih dolaze. Četvrtak je bio rezerviran za terensku nastavu te smo posjetili Kalitheu, kupalište iz talijanskog perioda povijesti Rodosa, te Lindos, predivan grad s Akropolom iz antičkog razdoblja. U petak samo završili mobilnost s predavanjima koje su održali ravnatelj Srednje škola Ban Josip Jelačić, dr.sc. Alan Labus s temom „Croatian society, its historical basis and multicultural perspectives“ koja je lijepo zaokružila temu multikulturalnosti, a Željka Winkler održala je predavanje o Erasmusu Rotterdamskom kako bismo još jednom osvijestili ideju Erasmus programa i prednosti koje nam omogućuje na primjeru intelektualca iz 16. stoljeća po kojem je cijeli program i dobio ime.

Osim službenog programa, jednako je vrijedan i neformalan dio druženja na kojem su naši učenici s učenicima iz Norveške, Cipra, Španjolske i Grčke uspostavili neke nove kontakte, ali i prijateljstva te razvijali jezične i socijalne kompetencije. Nastavnici su u neformalnim druženjima dogovorili nastavak suradnje kroz nove projekte na kojima će zajedno raditi s partnerima iz Norveške.

Objavio : admin, 08.05.2022 23:38