PRVI PLOGGING U ZAPREŠIĆKOM KRAJU

29. Travnja 20222. u Zaprešiću je održan prvi plogging, a da stvar bude zanimljivija, organizirali su ga učenici! Događaj je vrhunac čak dva eTwinning projekta: #mojkrajija te Chocolate - to eat or not to eat te domaćinstva u sklopu Erasmus+ KA229 projekta Media Smart Citizens of Future.

Pod pokroviteljstvom Grada i kao rezultat edukacije održane u kolovozu, pokrenut je eTwinning projekt #mojkrajija koji ujedinjuje Srednju školu Ban Josip Jelačić te osnovne škole kraja: OŠ Ljudevit Gaj i OŠ Antun Augustinčić iz Zaprešića, OŠ Pavao Belas iz Brdovca te OŠ Antuna Kovačića iz Marije Gorice. Cilj je bio potaknuti suradnju učenika i nastavnika u sklopu teme projekta: promicanje (samo)održivosti zaprešićkog kraja. U projektu su učenici osnovnih i srednje škole radili na istim zadatcima, što je bilo prilično izazovno, a rezultati aktivnosti vidljivi su u nekoliko krajnjih rezultata. Kao prvo u eknjizi, kojom potičemo na održivije ponašanje i osvještavanje učenika i nastavnika o važnosti održivoga razvoja. Nakon toga  smo u svome kraju potražili primjere održivog razvoja i zajedno s prijedlozima poboljšanja istoga objedinili u eknjizi i Padletu

Javno predstavljanje rezultata projekta održano je u Vršilnici 29. travnja na međunarodnoj razini i pod pokroviteljstvom Grada. Organizirali smo prvi plogging u našem kraju kojims mo osvijesili važnost ekološki prihvatljivog ponašanja, ali i brige za vlastito zdravlje. Grad je osigurao simbolične, slatke poklone za sve sudionike te je financirao aktivnosti Pijemo vodu bez ambalaže i smanjimo količinu plastičnog otpada: u sklopu koje smo oslikavali staklene boce kako bismo korištenjem tih staklenih boca za ponovno punjenje smanjili uporabu štetne jednokratne plastike te aktivnost Ponesi me u trgovinu: u sklopu ove aktivnost potaknuli smo smanjenje uporabe jednokratnih plastičnih vrećica oslikavanjem krpenih vrećica s prigodnim porukama i logom. Zainteresirani su iste mogli vidjeti na izložbi u Vršilnici. Uživajte u virtualnom zapisu našeg plogginga.

Učenici aktivni u eTwinning projektu Chocolate - to eat or not to eat bili su uključeni u niz slatkih aktivnosti: od povijesti i proizvodnje čokolade, preko promoviranja zdravog odnosa sa čokoladom do ekoloških aktivnosti: plogging.

Ovi su projekti primjeri izuzetno kvalitetne suradnje čak pet škola našega kraja, ali i aktivnog sudjelovanja SŠ Ban Josip Jelačić u europskom obrazovnom prostoru.

Događanje je medijski popraćeno: fb i Instagram Grada, TV Zapad i Zagorska televizija.

Objavio : admin, 29.04.2022 20:54