Učenici i nastavnici na mobilnosti u Španjolskoj s Erasmus+ projektom HEY

Početkom travnja, točnije od 4. do 8. travnja 2022., organizirana je četvrta mobilnost u sklopu Erasmus+ projekta HEY (History and its effects on today's youth) u gradu Consuegra u Španjolskoj. Našu su školu predstavljale maturantice Nika Mrvelj, Jana Burek i Marija Paun u pratnji profesorica Petre Katarinčić i Mirne Franc.

Nedjelja je bila dan putovanja i stizanja na odredište. Bili smo smješteni u Toledu koji nas je oduševio na prvi pogled. Jedva smo čekali da pristignu i ostali timovi te da naša zajednička avantura konačno počne.

Ponedjeljak je započeo organiziranim putovanjem autobusom prekrasnim krajolicima pokrajne Castilla-la Mancha do gradića Consuegre u kojemu se nalazi škola domaćin I.E.S. Consaburum. Domaćini su pripremili program dobrodošlice s aktivnostima za učenike i nastavnike. Učenici su imali radionicu o španjolskom jeziku, kulturi i običajima dok su nastavnici pratili predavanje profesora iz Norveške o metodologiji poučavanja i kronološkom pristupu u nastavi povijesti kao i predavanje španjolske nastavnice o platformama Europeana i eTwinning. Poslijepodne smo, naravno, istraživali skrivene kutke Toleda i provodili slobodno vrijeme družeći se s timovima iz Norveške, Grčke i Cipra.

Utorak smo proveli u školi i slušali zanimljiva predavanja o Consuegri za vrijeme Španjolskog građanskog rata i postfrankovskog razdoblja. Posebno emotivno bilo je izlaganje Terese Jimenez Becerril, zamjenice pučkog pravobranitelja, o žrtvama terorizma u Španjolskoj i problematikom vezanom uz ETA-u. Prije internacionalnog ručka za sve sudionike, učenici su odigrali povijesni kviz pomoću QR kodova.

Srijeda je bila posljednji dan programa i druženja u školi pa smo se nakon predavanja o postfrankovskom razdoblju u Španjolskoj uputili u šetnju Consuegrom i jurišali na vjetrenjače. U doslovnom smislu jer je upravo Consuegra poznata po svojem polju vjetrenjača koje se nalazi na brdašcu iznad grada. To je zaista bio pravi povijesni trenutak u kojem smo se svi, barem nakratko, pretvorili u don Quijotea i tako očarani oprostili se s beskrajno simpatičnim učenicima – domaćinima.

Idući dan smo u Toledu dočekali našega lokalnog vodiča i posjetili Vojni muzej te sve lokacije koje su bile vezane uz Španjolski građanski rat. Saznali smo mnogo o povijesti samog Toleda i o svemu onome što su grad i njegovi stanovnici pretrpjeli za vrijeme Španjolskog građanskog rata i  Frankove diktature. Četvrtak je bio i dan rastanka i oproštaja s divnim Toledom, ali nismo bili previše tužni jer ekipa ostaje na okupu, a čeka nas i kraljevski Madrid. Ipak, kako to u duhu Erasmusa biva, otišli smo svi zajedno na večericu i lijepo se podružili.

Posljednji dan mobilnosti bio je rezerviran za posjet madridskom željezničkom kolodvoru Atocha – mjestu strašnog terorističkog napada 2004. godine s velikim brojem žrtava. O nedužnim žrtvama i općenito strahotama rata progovara i Picassova slika Guernica, glavna atrakcija Muzeja Reina Sofia nedaleko stanice Atocha koji smo također obišli. Slika je zaista monumentalna i plijeni pažnju svakim svojim detaljem.

Naravno, ostao nam je vikend za istraživanje i uživanje u Madridu! Što reći... malo turističkih obilazaka gradskih znamenitosti, malo gastronomije, malo šopinga i navečer Fiesta de Espana s našim, sad već možemo reći, ciparskim, grčkim i norveškim prijateljima.

Iako je ova mobilnost imala pomalo sumornu, emotivno nabijenu i tešku temu ratnih stradanja, terorizma i nedužnih žrtava, španjolska avantura obogatila nas je novim spoznajama i znanjima, omogućila nam upoznavanje drugačijih kultura i običaja, a ono što je neprocjenjivo u svemu upravo je vrijeme provedeno s vršnjacima i kolegama. Koliko god se razlikovali jezicima, vjerom, rasom ili spolom, godinama ili iskustvom, svi smo samo ljudi i svi volimo ljudsku interakciju. Tapase i churrose tambien J

Objavio : admin, 29.04.2022 15:37