I JA MOGU NEŠTO UČINITI ZA SVOJ PLANET

DAN PLANETA ZEMLJE

22. travnja u 13:10

Povodom Dana planeta Zemlje, u našoj školi, u višenamjenskoj dvorani u prizemlju, 22. travnja u 13:10 gostovat će gospodin Hrvoje Prćić, glavni urednik National Geographic Hrvatska.

Uoči 40-e obljetnice Dana planeta Zemlje svijet se nalazi pred najvećom opasnošću ikad, ali i jedinstvenom prilikom u izgradnji nove budućnosti. Dan planeta Zemlje pruža mogućnost za ostvarenje povijesnih pomaka u klimatskoj politici, korištenju obnovljivih izvora energije i stvaranju tzv. zelenih radnih mjesta potičući milijune ljudi širom svijeta na poduzimanje malih koraka u svojim domovima, školama i tvrtkama koji zbrojeni svi zajedno predstavljaju izniman kolektivan doprinos u razvoju zelene ekonomije. Naši koordinirani napori sada bit će u budućnosti prepoznati kao prekretnica prema održivom razvoju.

Ove godine nastaviti će se kampanja započeta 2009. godine Za zelenu generaciju! (Green Generation Campaign!), s naglaskom na osobni doprinos svakoga od nas pod sloganom Milijarda zelenih djela (A Billion Acts of Green).

Dan planeta Zemlje prvi je puta obilježen 22. travnja 1970. godine kao događanje na sveučilištima i u studentskim domovima diljem Amerike. Poticaj za obilježavanje tog dana dao je senator Gaylord Nelson po uzoru na tada popularne antiratne skupove na američkim sveučilištima. U toj prvoj masovnoj demonstraciji za okoliš sudjelovalo je više od 20 milijuna ljudi, a prozvana je 'nacionalnim skupom o okolišu'. Veliki interes javnosti za tu problematiku doveo je pitanje zaštitu okoliša na političku pozornicu.

Obilježavanje Dana planeta Zemlje ponovno je postalo aktualno dvadeset godina kasnije - 1990. godine kada je u manifestacijama Dana planeta Zemlje sudjelovalo više od 20 milijuna ljudi diljem svijeta. Ta je globalna pojava dobila službeni oblik 1992. godine na Konferenciji UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru, na kojoj je sudjelovao velik broj predstavnika vlada i NVO-a koji su usuglasili dugoročan program za promociju održivog razvoja.

U Hrvatskoj se Dan planeta Zemlje organizirano obilježava od 1990. godine. Dan planeta Zemlje tradicionalno obilježavaju udruge za zaštitu okoliša kako bi upozorile javnost na važnost očuvanja okoliša dok se Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva pridružuje udrugama u obilježavanju tog dana pozivom svim građanima Republike Hrvatske da prihvate okolišu prijateljske načina ponašanja. Ministarstvo od 1999. financijski podupire projekte nevladinih udruga vezane uz problematiku zaštite okoliša pa je tako i 2009. godine za eko projekte izdvojilo sredstva iz Državnog proračuna za 2009.

Preuzeto s: www.mzoup.hr

Za više informacija posjetite:

Objavio : admin, 17.04.2010 11:05