Izložba Anne Frank

Izložba Anne Frank - povijest za sadašnjost u Srednjoj školi bana Josipa Jelačića u Zaprešiću

Putujuća izložba Anne Frank - povijest za sadašnjost na tridesetak izložbenih panela donosi brojne detalje iz života židovske djevojčice i njezine obitelji s kraja Drugog svjetskog rata, ali i aktualizira pitanje ponovne pojave nacističke ideologije u suvremenom svijetu.

Izložba je ostvarena u sklopu projekta Povijest za svijest, a organizatori su Hrvatska edukacijska i razvojna mreža za evoluciju sporazumijevanja (HERMES) i Kuća Anne Frank iz Amsterdama.

Djevojčica, u cijelome svijetu prepoznata kao simbol dječje žrtve holokausta, rođena je u Frankfurtu na Majni 1929. godine. Četiri godine poslije, s obitelji seli u Amsterdam, nakon što u Njemačkoj na snagu stupaju protužidovski zakoni. Kada i život u Amsterdamu postane sve opasniji za Anne i njezinu obitelj, oni sele u tajno skrovište u kojem Anne tijekom dvije godine piše dnevnik. U kolovozu 1944. zabilježen je posljednji zapis u dnevniku, a ubrzo je otkriveno i  skrovište u kojemu se s obitelji skrivala. Petnaestogodišnja Anne umire u logoru. Jedini je preživjeli član obitelji Otto Frank, njezin otac, koji je i objavio dnevnik.

Posjetitelje će kroz izložbu voditi posebno educirani učenici naše škole, volonteri na izložbi.

Izložba je obišla četrdesetak zemalja, a u Hrvatskoj je organizirana u Zagrebu, Rijeci, Splitu, Osijeku, Čakovcu, Daruvaru, Bjelovaru, Vrgorcu, Zadru, Puli, Labinu, Slavonskom Brodu, Krku, Koprivnici, a sada i u Zaprešiću. U Hrvatsku je dovedena 2013. godine u sklopu projekta Povijest za svijest koji je financirala Europska unija.

Izložba Anne Frank - povijest za sadašnjost, besplatna je i otvorena za javnost od 29. siječnja do 13. veljače 2019. godine u prostorima Srednje škole bana Josipa Jelačića, Trg dr. Franje Tuđmana 1, Zaprešić, u kojima će se održavati i organizirani grupni posjeti za srednje i osnovne škole, ali i zainteresiranu lokalnu zajednicu.

Otvaranje izložbe bit će 29. siječnja u 19 sati u galeriji Anima, Srednja škola bana Josipa Jelačića, Trg Franje Tuđmana 1, Zaprešić.

Izložbu možete razgledati od 29. siječnja do 12. veljače 2019.

Za dodatne informacije i prijavu organiziranih posjeta možete kontaktirati:

Petra Katarinčić: petra.katarincic@skole.hr

Slavica Gojević: slavica.gojevic@skole.hr