Susret s književnikom Mirom Gavranom

Ja sam na ovome svijetu samo s jednim zadatkom - da ispišem svoje priče

(Miro Gavran u interviewu Nacionalu, br. 553)

Miro Gavran rođen je 1961. u Gornjoj Trnavi. Diplomirao je dramaturgiju na Akademiji za kazalište, film i televiziju u Zagrebu.

Suvremeni je hrvatski književnik, dramatičar i romanopisac čija su djela su prevedena na trideset dva jezika. Uz zbirku priča Mali neobični ljudi, napisao je romane Zaboravljeni sin, Kako smo lomili noge, Klara, Margita ili putovanje u prošli život, Judita, Krstitelj, Poncije Pilat i Jedini svjedok ljepote.

Dobio je dvadesetak književnih i kazališnih nagrada, a među njima nagradu Central European Time, koja se dodjeljuje najboljim srednjoeuropskim piscima, te nagradu Europski krug za afirmaciju europskih vrijednosti u književnim tekstovima.

U jesen 2002. godine književnik Miro Gavran sa svojom suprugom glumicom Mladenom Gavran pokreću u Zagrebu Teatar GAVRAN, a u slovačkom gradu Trnavi od 2003. održava se kazališni festival Gavranfest na kome se igraju predstave nastale prema njegovim dramama i komedijama. Gavran je jedini živući pisac u Europi koji ima kazališni festival njemu posvećen, a koji djeluje kontinuirano izvan njegove domovine.

Dosad je imao više od dvjesto kazališnih premijera širom svijeta, a njegove predstave vidjelo je više od dva milijuna ljudi.

Objavio : master, 30.11.2009 15:55