Terenska nastava – Hrvatski narodni preporod

U četvrtak, 19. siječnja 2017., mi, učenici iz 3a. i 3.b razreda – gimnazijalci, bili smo na terenskoj nastavi u Zagrebu, u pratnji mentorica Nikoline Bratković Katnić, profesorice hrvatskog jezika  i Željke Winkler, profesorice povijesti. Našu interdisciplinarnu terensku nastavu na temu Hrvatskog narodnog preporoda, započeli smo okupljanjem ispred crkve sv. Marka na zagrebačkom Gornjem gradu.

Prvo odredište bio nam je Hrvatski povijesni muzej u kojem je trenutno izložena postava pod nazivom „Ivan Kukuljević Sakcinski – začetnik hrvatskoga identiteta“ u povodu njegovog 200. rođendana. Izložena su djela autora koja obilježavaju život i rad Sakcinskog u doba Hrvatskog narodnog preporoda. Posebna zanimljivost izložbe je video-projekcija i animacija prvoga govora I. K. Sakcinskog na hrvatskom jeziku u Hrvatskom saboru. Također smo sudjelovali u kratkoj radionici na istu temu iz koje bih izdvojila prvu hrvatsku trobojnicu koja je korištena za vrijeme bana Josipa Jelačića.

Kao drugo odredište bio nam je Muzej Grada Zagreba u kojem smo posebnu pažnju posvetili eksponatima iz 19. stoljeća koji mnogo govore o životu u gradu Zagrebu u to doba.

Posjetili smo i Ilirsku dvoranu koja je bila mjesto okupljanja naših preporoditelja. U njoj su se održavali brojni politički skupovi i svečani plesovi.

Naša terenska nastava također je uključivala tzv. „city rally“ – obilazak Grada uz pronalazak što većeg broja ulica, trgova i/ili spomen-obilježja hrvatskih preporoditelja. Tako smo se raspršili po Zagrebu i usprkos vrlo hladnom, zimskom vremenu uspješno obavili svoj terenski zadatak.

Iva Slatković, 3.b

Objavio : admin, 25.01.2017 22:04