NAŠA ŠKOLA DIO JE EUROPSKE MREŽE ŠKOLA KOJE PROMIČU ZDRAVLJE

NAŠA ŠKOLA DIO JE EUROPSKE MREŽE ŠKOLA KOJE PROMIČU ZDRAVLJE

SHE – Schools for Health in Europe

Hrvatska je članica SHE mreže od 1993. i do sada su uključene 44 osnovne škole. Od godine 2016., 9 srednjih škola u Hrvatskoj uključilo se u pilot-projekt postojanja školom koja promiče zdravlje. Među njima, i naša škola.

Zdravlje se definira kao stanje potpunog tjelesnog, emocionalnog, mentalnog, socijalnog i duhovnog blagostanja. Istraživanja, do sada provedena u Europi, ukazuju na povezanost između dobrog zdravlja, obrazovnih postignuća i završetka školovanja.

Osnova je - za škole koje promiču zdravlje - pristup cijele škole! Dakle, uključeni smo svi - cijela školska zajednica: učenici, nastavnici, nenastavno osoblje, roditelji i lokalna zajednica.

Prijedlog teme kojom bismo se bavili u našoj školi: ZDRAVI ODNOSI. Zdravi odnosi polaze od odnosa prema sebi i uključuju odnose prihvaćanja i međusobnog uvažavanja svih sudionika školske zajednice: učenik – učenik; učenik – nastavnik; nastavnik – nastavnik; nastavnik – roditelj…

Prije donošenja konačnog odabira/potvrde teme, potrebna je povratna informacija i suglasnost članova školske zajednice (učenika, nastavnika, djelatnika i roditelja). Što znači da će se o ovom prijedlogu razgovarati i raspravljati, između ostalog - na satovima razrednika, na roditeljskim sastancima, na Vijeću učenika i Vijeću roditelja.Tako bi, od ove školske godine brojne već postojeće aktivnosti i projekti u školi dobile i „zajednički nazivnik“ – odnosno, pripremale bi se i realizirale u kontekstu ZDRAVIH ODNOSA. No, i naše svakodnevno boravljenje u školi, naše samopoštovanje i poštovanje drugih, jednako je važno.

U cilju što veće informiranosti o temi ZDRAVI ODNOSI, u hodnicima škole, postavljene su i poruke – citati na temu. Uz to, i prazni papiri s logom zdravih odnosa, - poziv su svima nama da upisujemo svoje doživljaje, potrebe, poglede i viđenja ZDRAVIH ODNOSA.

Nemojmo zaboraviti kako svatko od nas na svoj jedinstven način može doprinijeti boljim odnosima – i školi u kakvoj volimo i želimo boraviti!

--> PREZENTACIJA <--

Objavio : admin, 16.11.2016 23:39