FILM „SIMBOLI MRŽNJE“ OSVOJIO NAGRADU ZA NAJBOLJI DOKUMENTARAC NA DUFF-u 2015

Za prekrasni Dubrovnik od sada gajimo još i više posebnih emocija jer je upravo to mjesto najvećeg uspjeha filmske skupine naše škole. Naime, naš već hvaljeni film „Simboli mržnje“ osvojio je nagradu za najbolji film u kategoriji dokumentarnog filma autora od 16 do 20 godina i to u međunarodnoj konkurenciji.

Od 15. do 18. listopada u Dubrovniku se održavao 4. Festival filma djece i mladeži zemalja Mediterana, Dubrovnik film festival ili, skraćeno, DUFF 2015. Bili smo jako sretni što je naš film ušao u službenu konkurenciju ovog međunarodnog festivala, rame uz rame s filmovima iz Bosne i Hercegovine, Egipta, Francuske, Grčke, Italije, Izraela, Portugala, Slovenije, Španjolske, i, naravno, Hrvatske. Organizatori su se doista potrudili da sudionicima festivala ne fali ni „ptičjeg mlijeka“ pa smo tako, osim 7 održanih projekcija, prošetali zidinama, popeli se na Srđ, posjetili otok Lokrum, zaplesali na rock zabavi, pogledali aktualni blockbuster „Marsovac“ i družili se s ostalim filmašima.

No, šlag na ovu dubrovačku tortu došao je trenutkom proglašenja pobjednika festivala jer smo, iako nada umire posljednja, vidjeli i jaku konkurenciju. No, članovi stručnog žirija (Anastasia Dimitra, Dražen Žarković i Duško Popović) su upravo naš film označili najboljim i dodijelili mu nagradu. Kasnije smo doznali da je ta odluka bila jednoglasna što nam je posebno drago i govori o kvaliteti filma. Uostalom, prenosimo i citat iz službene publikacije DUFF-a 2015:

„Mudar, promišljen i uspio film koji istovremeno sadržajno intrigira i educira svoje gledatelje inteligentno i filmski spretno izlažući temu kojom se bavi“ (Sara Hribar,članica selekcijskog žirija)

Podsjetit ćemo se još jednom na sve učenike koji su sudjelovali u ideji i realizaciji filma: Ivana Jandras (4.d), Ivan Knezović, Melani Adamić Golić, Luka Mravunac, Dinka Biočić, Katarina Tadić, Janko Gjurčević (4.b), Klara Krijan, Petra Jurić (4.a), Kristian Marić, Jakov Špiček (2.b). Na samom festivalu od brojne ekipe koja je radila „Simbole mržnje“ mjesta je bilo samo za jednog pa je dogovoreno da to bude Ivana Jandras (4.d).

Želimo spomenuti da je s nama u Dubrovniku bila i Petra Kuharić (3.a) čiji je film „Kroz oči“ također bio prikazan u natjecateljskoj konkurenciji i to u otvorenoj kategoriji. Producent tog filma je FKVK Zaprešić i čestitamo Petri na ovom lijepom uspjehu.

I za kraj ekskluziva - ove je godine Dubrovnik Film Festival ostvario suradnju s Motovun Film Festivalom pa će tako 2016. gledatelji u Motovunu, u sklopu Dječjeg programa, prije dugometražnih filmova moći vidjeti najbolje filmove s Dubrovnik Film Festivala, a među njima „Simbole mržnje“!

Opise događanja, fotke i ostale informacije o DUFF 2015 možete pogledati na službenim stranicama festivala https://www.facebook.com/DubrovnikFilmFestival

Objavio : admin, 22.10.2015 16:55