MEDIJACIJA

MEDIJACIJA

Što je medijacija? Medijacija je metoda rješavanja sukoba u kojem stručna neutralna osoba pruža podršku drugim osobama da sukob riješe konstruktivno i na obostrano zadovoljstvo. Priznajem, to ponekada i nije lako, ali postepenim koracima problem se da riješiti. Inače smo jedna mala grupa od desetak učenika i sastajemo se svaka dva tjedna u školi. Ne grizemo, ne tučemo se međusobno, ne vičemo, već nastojimo saslušati jedni druge, zalagati se za toleranciju, dijalog i nenasilje. Grupu vode prof. Vesna Marić i prof. Zvoimira Špoljar. One su nam desna ruka u rješavanju problema i uvijek će reći svoje iskustvo kako bi nam pomogle i razjasnile svakodnevne probleme u kojima se svatko od nas može naći ili se već našao. Ove radionice nisu kao na školskom satu, ovdje je sve puno slobodnije i ne postoje kriva mišljenja, dapače svačije mišljenje se uvažava kako bismo pridonijeli poboljšanju metoda u medijaciji. Također, moram spomenuti da medijacija ne pomaže samo sukobljenim stranama, već i samom medijatoru jer on tako nauči kontrolirati svoje osjećaje, okidače pa na kraju i samoga sebe. Svi mi imamo svoje probleme, no ovdje svako ima pravo reći što misli i kroz razgovor se uopće ne primjećuje razlika između nas srednjoškolaca i naših profesorica. Ako se osvrnete malo oko sebe, bilo u obitelji bilo u društvu svojih najbližih, primjetit ćete da uvijek negdje postoji sukob, a da je ponekad u pitanju mala sitnica. Tu vam medijacija može pomoći da lakše riješite problem, a da obje strane budu zadovoljne. Tko je zainteresiran, uvijek nam se može pridružiti.

Gabrijela Prgić, 3.a

Objavio : admin, 22.01.2014 23:22