LITERARNA VEČER

LITERARNA VEČER

susret s pjesnikom Vojislavom Matagom

četvrtak, 24. XI. u 18. 25 u višenamjenskoj dvorani u prizemlju

Ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige (15. 10. – 15.11.) posebnu pozornost upućivao je poeziji. Pod sloganom Čitajmo pjesnike, pjesnikinje i pjesnici gostovali u brojnim knjižnicama u Hrvatskoj, a čitalji/ce, prepoznavali su vlastite osjećaje i vlastite potrage razumijevanja samoga sebe i svijeta koji nas okružuje.

U susretu s pjesnikom Vojislavom Matagom imat ćemo prilike, uz njegove pjesme, čuti i dio povijesti njegove potrage za vlastitim izričajem.

Učenici će se pridružiti čitajući pjesme Walta Whitmana, Tina Ujevića, Miroslava Krleže, Ivana Slamniga…

Pjesničku večer vode Marija Ukić, 1 .a i Filip Vodopić, 2.a.

Vojislav Mataga rođen je 1946. godine u Opuzenu. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu je studirao, magistrirao i doktorirao filologiju. Dugi niz godina radio je kao voditelj središnje knjižnice Vladimira Nazora u Zagrebu.

Piše poeziju, književno-znanstvene rasprave i eseje.

Objavio je:

• Bludeć predvorjem; poezija, Mladost, Zagreb 1975.
  • Književna kritika i teorija socijalističkog realizma; književno-povijesna rasprava; Grafički zavod Hrvatske, Zagreb 1987.
  • Opća mjesta; poezija, Revija, Osijek 1990.
  • Jezik i zmija; poezija, časopis Gordogan, Zagreb 1991.
  • Književna kritika i ideologija; književno-povijesna rasprava, Školske novine, Zagreb 1995.
  • Mjere i utezi; poezija, Školske novine, Zagreb 1996.
  • Molitvenik za (peri)patetičare; poezija, Meandar, Zagreb 2001.
  • Romanizmi u neretvanskome govoru; rječnik nostalgije; AltaGama, Zagreb 2003.
  • Lao – tseov put; poezija, Meandar, Zagreb 2004.
  • Zapadnoistočni divan; poezija, Stajer - graf, Zagreb 2005.
  • Moderno – postmoderno – trivijalno; eseji; AltaGama, Zagreb 2005.
  • Cukar i pelin (pučke) pisme za pivanje i (pri)kazivanje; AltaGama, Zagreb, Opuzen 2006.
  • Prispjeti u dan. Izabrani (pjesnički) tekstovi. Izbor:autor. Pregled zbirki: Branko Maleš. Pogovor: Cvjetko Milanja.; Stajergraf, Zagreb 2006.
  • Posustajanje kulture; eseji; Fraktura, Zaprešić 2009.
  • Babilonska ostavština, neodabrani fragmenti, Altagama, Zagreb 2009.
Objavio : admin, 21.11.2011 11:33